Turku Jazz Festival juhlii tänä vuonna viisikymppisiä. Kuva: Lennart Holmberg

Jazzin sosiologia -tutkimus kerää Turku Jazz Festivalin kävijäkokemuksia

17.4.2019 Uutiset

50-vuotias Turku Jazz Festival houkutteli maaliskuussa paikalle suuren yleisön viisipäiväisen tapahtuman kaikkiin konsertteihin. Osallistu Turun yliopiston ja Turku Jazz ry:n kävijätutkimukseen ja vaikuta Turku Jazz Festivalin kehittämistyöhön. Voit voittaa konserttilippuja kevään jazzkeikoille!

Turun yliopiston sosiaalitieteiden laitos toteuttaa yhteistyössä Turku Jazz Festivalia järjestävän Turku Jazz ry:n kanssa kattavan kävijäkyselyn jazzyleisölle. Kysely on jatkoa jo vuodesta 1980 alkaneeseen Turku Jazz -tapahtumiin kohdistettujen yleisötutkimusten sarjaan. Kysely palvelee paitsi jazzin sosiologista tutkimusta myös Turku Jazz Festivalin suunnittelua ja kehitystyötä.

Vastaamiseen kuluu viitisentoista minuuttia, ja kyselyyn voi vastata, vaikka et olisi vieraillutkaan tämän vuoden Turku Jazz Festivalilla. Kyselyyn vastaaminen on täysin anonyymia. Kyselyn lopussa aukeaa uusi arvontalomake, johon yhteystietosi jättämällä osallistut konserttilippujen arvontaan. Palkintona arvotaan 3 x 2 kpl vapaavalintaisia konserttilippuja toukokuun Jazz City Turku -tapahtumiin. Voittajiin otetaan yhteyttä sähköpostitse 30.4. mennessä.

Kiitämme jo etukäteen arvokkaasta jazzinkuuntelun tutkimustiedosta!

Kyselyyn voi osallistua TÄÄLLÄ.

 

Tervetuloa Turku Jazz ry:n sääntömääräiseen kevätkokoukseen maanantaina 29.4. klo 19! Kokous järjestetään yhdistyksen toimistolla osoitteessa Uudenmaankatu 1 (3 krs.). Turku Jazz ry:n jäsenmaksu on 20 € / vuosi, ja se maksetaan yhdistyksen tilille FI10 5710 4920 0100 24. Merkitse saajaksi Turku Jazz ry ja kirjoita viestikenttään nimesi sekä sähköpostiosoitteesi. Jäsenet liittyvät samalla Jazz City Turun yhteiselle uutiskirjelistalle. Tämän vuoden jäsenetuna tarjoamme alennuksia festivaalin juhlavuosituotteista.

Lisätietoja Turku Jazz ry:stä löytyy osoitteesta turkujazz.fi/info/kannatusyhdistys.

 

Tunnelmia maaliskuun Turku Jazz Festivalilta! Kuvat: Lennart Holmberg

Eero Koivistoisen kvartetti -69

Eero Koivistoisen kvartetti -69

Billy Cobham

Billy Cobham

Ilkka Arola Sound Tagine

Ilkka Arola Sound Tagine

Riitta Paakki

Riitta Paakki

Aili Ikonen & Jukka Perko Avara: Dusty Springfield

Aili Ikonen & Jukka Perko Avara: Dusty Springfield

Turku Jazz Orchestra & Outi Tarkiainen: Unpainted Portraits

Turku Jazz Orchestra & Outi Tarkiainen: Unpainted Portraits